صفحه اصلی / آموزشی / تبعات صدای انفجار بر پرندگان و حیوانات

تبعات صدای انفجار بر پرندگان و حیوانات

در میدان شبه جنگی که ره آورد ورود مواد محترقه و انواع و اقسام فشفشه های رنگی درچهارشنبه سوری است ، فقط انسان ها نیستند که آسیب می بینند بلکه محیط زیست و گونه های جانوری نیز در معرض خطر قرار می گیرند و بسیاری از حیوانات مانند سگ ها و گربه ها از صدای انفجار ترقه وحشت می کنند و یا قلب پرندگان از کار می افتد.

با توجه به نزدیکی فصل بهار و آغاز فصل زاد و ولد حیات وحش و پرندگان سروصدای ناشی از انفجار مواد محترقه آثار جبران ناپذیری را بر روی رشد و تولید مثل آنها میگذارد.

سکته فقط مختص انسان نیست بلکه حیوانات از جمله پرندگان نیز در شرایط غیر معمول دچار سکته می شوند به ویژه صداهای مهیب ترقه ها که ناگهانی نیز هست مشکلات زیادی را حتی برای انسان به همراه دارد.

قلب یک پرنده ۶۰۰ تا ۷۰۰ بار در دقیقه می زند بنابراین تاب و تحمل صدای انفجارهای مهیب و ناگهانی ترقه های چهارشنبه سوری را ندارد و با توجه به ظریف و حساس بودن قلب پرندگان صدای انفجار ترقه و نارنجک در مراسم چهارشنبه سوری سبب سکته و مرگ آنها می شود.

پرندگانی که در محیط های شهری زندگی می کنند، هیچگاه به آلودگی های صوتی و محیط زیستی ناشی از آتش بازی ها خو نمی گیرند و بیشتر از سایر گونه ها در معرض خطر قرار دارند. آنها پناهگاهی جز لانه های خود ندارند که آن هم در این زمان به هیچ عنوان امن نیست.

بررسی ها نشان می دهد بروز صداهای مهیب و ناگهانی سبب از کار افتادن سیستم داخلی بدن و سرگردانی پرندگان می شود که این مساله سبب می شود لانه را ترک و دیگر باز نگردند.

برخی از جوجه های پرندگان درایام چهارشنبه سوری سر از تخم در آورده اند که با ترس پرنده مادر از صدای انفجار که ناخودآگاه منجر به ترک آشیانه اش می شود قطعا از دست خواهند رفت.

زمان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری همزمان با لانه گزینی و تخم گذاری پرندگان است و صدای انفجار ترقه ها و دود ناشی از آن و فشفشه ها موجب ترس و دور شدن پرنده از مکان امنی می شود که برای لانه سازی انتخاب کرده است.

درباره samannet

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *